Borelioza - wieloukładowa choroba, której szybkie wykrycie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) to wieloukładowa choroba zakaźna wywołana przez Borrelia burgdorferi, bakterie z rodziny krętków.

W Polsce rejonem endemicznym jest północna część kraju (szczególnie województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie). W ostatnich latach szczególny wzrost zachorowań odnotowano w województwie śląskim i małopolskim. W 2004 roku w Polsce liczba zachorowań wynosiła 3817, w 2010 roku – 8628 przypadków, a w 2015 roku - 13624.

Do zarażenia dochodzi na skutek ukąszenia przez kleszcza. Bakterie przechodzą do organizmu człowieka, umiejscawiając się w skórze, ścięgnach, ścianach naczyń krwionośnych lub tkance nerwowej.

Pierwszym objawem boreliozy jest „rumień wędrujący” tj. zaczerwieniona zmiana skórna rozprzestrzeniająca się koliście wokół miejsca ugryzienia oraz dolegliwości grypopodobne jak bóle głowy, bóle mięśni i stawów. W późniejszej fazie rozwoju choroby pojawia się zapalenie stawów, problemy z koncentracją, zaburzenia rytmu serca i bóle w klatce piersiowej.

W przypadku boreliozy szybka diagnoza i wdrożenie leczenia dają duże szanse na całkowite wyleczenie.

Borelioza jest rozpoznawana na podstawie dodatnich testów serologicznych oraz występowaniem typowych objawów klinicznych. Zakażenie jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.


Sprawdź testy diagnostyczne związane z boreliozą
Linki:Nasi partnerzy: