Badanie krwi - jak przygotować się do pobrania krwi

Chyba każdy z Was miał już choć raz pobieraną krew do badania. Badanie krwi to prosty i szybki sposób na sprawdzenie, czy z organizmem dzieje się coś niepokojącego, dlatego warto do niego odpowiednio się przygotować.

Dlatego przypominamy:
- do laboratorium przyjdź na czczo - tzn. po lekkostrawnej kolacji, śniadanie zjedz po pobraniu krwi (dotyczy to głównie badań profilu lipidowego, wątrobowego i glukozy)
- odpocznij co najmniej 15 minut przed pobraniem Przed pobraniem
nie wykonuj badań po intensywnym wysiłku fizycznym, który może powodować okresowo obniżone stężenie glukozy, cholesterolu i trójglicerydów oraz podwyższać stężenie białka, kreatyniny, kwasu moczowego, fosforanów i enzymów pochodzenia mięśniowego, takich jak CK czy ASPAT
- w miarę możliwości ogranicz przyjmowanie leków, w tym również witaminy C. Jeśli przyjmujesz leki mające wpływ na poziom oznaczanego parametru należy ustalić to z lekarzem i poinformować laboratorium.
- aby kobiety badanie hormonów płciowych wykonywały w zależności od dnia cyklu i zgodnie z zaleceniem lekarza
- nie badaj krwi jeśli na 48 godzin przed pobraniem spożywałeś znaczne ilości alkoholu, co może mieć wpływ na wzrost aktywności enzymatycznej (GGTP) oraz powodować przejściowy wzrost objętości erytrocytów (MCV)


W przypadku badań, na które nie mają wpływu takie czynniki jak pora dnia, czas od ostatniego posiłku czy faza cyklu miesięcznego materiał do badań może być pobierany przez cały dzień.

W niektórych przypadkach, wymienione wyżej warunki przygotowania pacjenta nie muszą, a często nie mogą być spełnione. Możesz wówczas zawsze zadzwonić do jednego z punktów pobrań DIALAB i wówczas uzyskasz informację odnośnie przygotowania do badania.

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki przygotowanie do badania, znajdującej się w niezbędniku Pacjenta.


Przygotowanie do badania - badanie krwi
Linki:Nasi partnerzy: