Pacjent pyta - po co wykonuje się wymaz z gardła?

Wymaz z gardła u osoby dorosłej lub u dziecka to badanie mikrobiologiczne, które pozwala lekarzowi podjąć walkę z bakteriami lub grzybami zasiedlającymi jamę ustną Pacjenta.

Jama ustna i gardło to doskonale środowisko do życia dla różnego rodzaju mikroorganizmów. Każdy z nas posiada specyficzną florę drobnoustrojów, ich obecność nie determinuje czy ktoś jest zdrowy czy też chory. W stanach obniżonej odporności, niektóre z nich mogą powodować choroby.

Wymaz z gardła pozwala na określenie, jakie drobnoustroje znajdują się w jamie ustnej i gardle Pacjenta. Samo badanie, polega na pobraniu próbki śluzu z tylnej ściany gardła, przeniesieniu go na specjalnie skomponowane podłoże hodowlane i obserwacji wzrostu mikroorganizmów w warunkach laboratoryjnych.

Wynik badania wymazu z gardła jest szczególnie ważny w sytuacji, kiedy wdrożone leczenie antybiotykiem nie przynosi poprawy. W momencie, kiedy wynik badania wskazuje na wystąpienie bakterii, wykonywany jest test jej wrażliwości na różnego rodzaju antybiotyki (antybiogram). W tej sytuacji często wykonuje się podczas hodowli test wrażliwości na różne antybiotyki – tzw. antybiogram.

Zaleca się także wykonanie badania gardła za pomocą wymazu, w celu określenia, czy dana osoba jest nosicielem potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz czy są one odporne na terapię antybiotykami.

Pobranie wymazu z gardła odbywa się w gabinecie lekarskim lub możliwe jest także w jednym z punktów pobrań laboratorium DIALAB. Pobranie materiału do badania jest bezbolesne. Przed pobraniem należy pamiętać o podstawowych zasadach przygotowania do tego badania:
- wymazy z gardła najlepiej pobierać w godzinach porannych przed przyjęciem pokarmów lub płynów (powodują spłukiwanie bakterii bytujących na powierzchni migdałków i/lub błonie śluzowej gardła),
- bardzo ważne jest, aby przed pobraniem wymazu nie myć zębów, ponieważ pasty do zębów zawierają substancje antybakteryjne, które mogą niszczyć florę bakteryjną gardła i wpływać na wynik badania (badanie nie wykaże obecności bakterii).
- jeśli powyższe warunki nie mogą być spełnione, można pobrać wymaz przynajmniej 3-4 h po ostatnim posiłku lub ostatnim myciu zębów.

Badania mikrobiologiczne w DIALAB wykonywane są od poniedziałku do soboty. Pobranie materiału do badania (wymazów), możliwe jest w godzinach pracy naszych punktów pobrań.


Linki:Nasi partnerzy: