Nieinwazyjna diagnostyka stanów zapalnych jelit biomarkerami: Kalprotektyna, Laktoferyna, Elastaza trzustkowa 1.

Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) to choroby, których istotą jest przewlekły proces zapalny jelita. Do najczęściej rozpoznawalnych należą: choroba Leśniowskiego –Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Schorzenia te charakteryzują się długoletnim przebiegiem z okresem remisji i zaostrzeń. Endoskopia i badania radiologiczne to tzw „złoty standard” w diagnostyce tych schorzeń, jednak duże znaczenie mają także testy nieinwazyjne.

Laktoferyna i kalprotektyna to jedyne nie ulegające proteolizie białka związane ze stanem zapalnym. Ich zaletą jest stabilność w pobranych próbkach: kalprotektyna jest stabilna przez tydzień, laktoferyna nawet do 2 tygodni.

Kalprotektyna to białko wytwarzane przez granulocyty ziarniste i monocyty. Podwyższone stężenie obserwuje się u pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym jelit .Kalprotektyna w kale silnie koreluje ze stwierdzonym za pomocą badania histologicznego stanem zapalnym. Podwyższone wartości stanowią potwierdzenie aktywnego stanu zapalnego jelit, natomiast wynik negatywny oznacza ,że stan zapalny jelit może być wykluczony. Jest to użyteczny marker w ocenie stanu zapalnego u chorych będących w remisji, ponieważ podwyższone stężenie świadczy o nawrocie choroby. Wzrost stężenia tego biomarkera w stolcu pozwala na przewidzenie zaostrzenia chorób zapalnych jelit, kiedy obecne są zmiany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, ale nie ma jeszcze objawów klinicznych. Badanie kalprotektyny w kale jest bardzo skuteczną metodą w różnicowaniu stanów zapalnych od zaburzeń czynnościowych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Laktoferyna to wiążąca żelazo glikoproteina uwalniana do kału z leukocytów. Wchodzi w skład ziarnistości cytoplazmy neutrofilii. Główną przyczyną neutrofilii w kale pacjentów z przewlekłą biegunką jest chroniczna choroba zapalna jelita grubego np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie. Wykazano, że laktoferyna jest bardziej precyzyjnym nieinwazyjnym markerem stanu zapalnego jelit niż CRP, OB, p-ANCA, ASCA.

Elastaza trzustkowa 1 – określana jest złotym standardem do oceny nieinwazyjnej diagnostyki zewnątrzwydzielniczej trzustki. Jest to jeden z enzymów sekrecyjnych trzustki. Charakteryzuje go:
- wysoka specyficzność- jest specyficzna wyłącznie dla trzustki
- jej stężenie w kale odzwierciedla zdolność wydzielniczą trzustki
- doskonale koreluje z wynikami testów inwazyjnych
- tak jak i inne enzymy trzustkowe, E1 jest wydzielana do krwi w przypadku zapalenia trzustki, jednak w przeciwieństwie do innych enzymów jej stężenie dłużej pozostaje podwyższone i jest wykrywane jeszcze po 3 lub 4 dniach od ostrego zapalenia.

Wskazania do wykonania testu w kale:
-diagnoza/wykluczenie udziału trzustki przy objawach ze strony przewodu pokarmowego np. niestrawności(biegunki tłuszczowe), bóle brzucha
-potwierdzenie/wykluczenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki w: przewlekłym zapaleniu trzustki, cukrzycy, celiaki, zespole jelita drażliwego, chorobach zapalnych jelit, kamicy żółciowej

Wskazania do wykonania testu w surowicy:
-diagnoza/wykluczenie ostrego zapalenia trzustki


Linki:Nasi partnerzy: